Na czym polega przegląd okresowy instalacji elektrycznej?
Prawdopodobnie już nikt z nas nie wyobraża sobie wygodnego życia bez elektryczności. Skok technologiczny w tym zakresie widać zwłaszcza przy remoncie starszych mieszkań, w których instalację elektryczną zazwyczaj wymienia się na nowszą, o wiele lepiej rozbudowaną. Nie wszyscy wiedzą, że zgodnie z prawem, właściciele budynków mają obowiązek zlecania okresowych przeglądów elektrycznych co 5 lat. Czym one są i co warto o nich widzieć?
Kto może wykonać przegląd elektryczny?
To, czym jest przegląd elektryczny i kto może go wykonać, opisują przepisy Prawa budowlanego (art. 62). Okresowych przeglądów elektrycznych mogą dokonywać tylko elektrycy posiadający odpowiednie uprawnienia. To jednak nie wszystko – elektryk dokonujący przeglądu powinien dodatkowo posiadać certyfikowane, dokładnie skalibrowane urządzenia pomiarowe, które zapewniają rzetelną kontrolę stanu instalacji.
Co jest sprawdzane w trakcie przeglądu elektrycznego?
W trakcie przeglądu instalacji elektrycznej sprawdzana jest izolacja przewodów, a także połączenia i zabezpieczenia elektryczne. Weryfikowana jest też poprawność oznaczeń przewodów i ich czytelność na desce rozdzielczej. Specjalista ocenia rozwiązania ochronne przed porażeniami, poprawność działania wyłączników różnicowoprądowych, a następnie wykonuje próby instalacji aparaturą. Jeśli dana instalacja rozbudowana jest niestandardowo, właściciel obiektu powinien wskazać miejsca, które również wymagają przeglądu elektrycznego.
Przegląd elektryczny kończy się sporządzeniem protokołu przez elektryka, w którym zawiera dane z przeprowadzonych prób. Jeśli jakiś element instalacji wzbudzi jego wątpliwość, w protokole powinien opisać on usterkę oraz dodać uzasadnienie, dlaczego należy ją usunąć. Naprawa instalacji leży w gestii właściciela danego obiektu. Sam przegląd nie trwa długo. Warto znaleźć na niego czas – zapewnia on bezpieczeństwo użytkowania instalacji przez kolejne lata.